Chirurgia stomatologiczna jest specjalnością stomatologii zajmującą się szeregiem zabiegów w obrębie twarzoczaszki. Do najczęściej wykonywanych procedur w jej zakresie są: ekstrakcje zębów jednokorzeniowych, ekstrakcje zębów wielokorzeniowych, chirurgiczne usuwanie zębów oraz korzeni, usuwanie torbieli, ropni, usuwanie zmian z błon śluzowych jamy ustnej, usuwanie zębów ze wskazań ortodontycznych oraz protetycznych i wiele, wiele innych.

Cennik usług z zakresu chirurgii stomatologicznej

Usunięcie zęba stałego ze znieczuleniem (ząb wielokorzeniowy) 200-300 zł
Usunięcie zęba stałego ze znieczuleniem ząb parodontyczny 150 zł
Usuniecie zęba mlecznego ze znieczuleniem 120 zł
Usunięcie zęba „mądrości” 8 od 350 zł
Leczenie suchego zębodołu po ekstrakcji w SPECJAL DENT gratis
Leczenie suchego zębodołu po ekstrakcji poza SPECJAL DENT 100 zł
Szycie rany poekstrakcyjnej 50 zł
Nacięcie ropnia z drenażem 150 zł

 

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w Specjal Dent w Krakowie (samo Centrum miasta!)

Usunięcie zęba jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, polega on na przerwaniu odpowiednimi ruchami włókien ozębnej łączących korzeń zęba z kością, a następnie wyjęcie zęba z zębodołu. Jak każdy zabieg wymaga on dokładnego przygotowania pacjenta. W naszym gabinecie bardzo o to dbamy, dlatego każdą wizytę zaczynamy od dokładnego wywiadu z pacjentem. Kolejnym etapem jest badanie jamy ustnej oraz diagnostyka radiologiczna przez wykonanie zdjęcia RTG. Następnie pouczamy pacjenta odnośnie rodzaju zabiegu, ryzyka oraz możliwości powikłań.

Wskazania i przeciwwskazania do usunięcia zębów

Ważnym krokiem jest ocena wskazań lub ewentualnych przeciwwskazań co do usunięcia zębów.

Do najważniejszych wskazań należą:

  • zniszczenie tkanek twardych zęba nie nadające się do leczenia zachowawczego,
  • martwica i zgorzel miazgi przy braku możliwości leczenia endodontycznego,
  • przetrwałe zęby mleczne utrudniające wyrzynanie zębów stałych,
  • choroby przyzębia z rozchwianiem zębów trzeciego stopnia,
  • zęby po urazach nie nadające się do odbudowy protetycznej,
  • usuwanie zębów (np. usuwanie ósemek) ze wskazań ortodontycznych i wiele innych.

Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie w celu oceny czy istnieją wskazania ekstrakcji zębów.

Przeciwwskazania do usunięcia zębów możemy podzielić na względne i bezwzględne. Do przeciwwskazań względnych (doraźnych) należą stany chorobowe ogólne które wymagają konsultacji z lekarzem prowadzącym, a także szczękościsk, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zęby tkwiące w napromieniowanych tkankach. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą zęby tkwiące w guzie nowotworowym.

Jak przebiega zabieg ekstrakcji zęba?

Do zabiegu usunięcia zębów niezbędne są odpowiednie narzędzia takie jak : zestaw kleszczy, dźwignie, łyżeczki zębodołowe, wiertła i dłuta, kleszcze kostne.

Zabieg ekstrakcji rozpoczynamy od odpowiedniego znieczulenie pacjenta. W naszym gabinecie dbamy o bezbolesność zabiegów dlatego używamy tylko znieczuleń i sprzętu wysokiej jakości. Po skutecznym znieczuleniu rozpoczynamy zabieg ekstrakcji zębów.

  1. Pierwszym etapem jest zerwanie włókien ozębnej, następnie w przedłużeniu osi długiej zęba nakładamy dzioby kleszczy, w celu zwichnięcia zęba używamy odpowiednich ruchów ekstrakcyjnych z amplitudą dostosowaną do budowy anatomicznej poszczególnych zębów.
  2. Po zwichnięciu zęba wyciągamy go z zębodołu ruchem ciągnącym bez nadmiernej siły, po czym sprawdzamy czy został on usunięty w całości.
  3. Następnym etapem jest odpowiednie zaopatrzenie zębodołu polega ono na dokładnym wyłyżeczkowaniu które ma na celu usunięcie ziarniny zapalnej, sprawdzenie czy nie doszło do połączenia ustno – zatokowego oraz czy w zębodole nie został żaden fragment zęba.
  4. Na koniec zakładamy opatrunek uciskowy.

W przypadku bardzo dużego zniszczenia korony zęba, a także pozostawionych korzeni zębów wymagane są ekstrakcje chirurgiczne wymagają one odsłonięcie kości wyrostka zębodołowego przez odpowiednie przecięcie błony śluzowej i okostnej przez co powstaje płat, po jego odwarstwieniu usuwamy wiertłem blaszkę kostną , aby powstała szczelina między korzeniem zęba a kością. W miejscu szczeliny wtłaczamy dzioby dźwigni i usuwamy zęba, następnie zszywamy ranę. W przypadku ekstrakcji zębów wielokorzeniowych czasem, ze względu na ich budowę anatomiczną niezbędne jest wcześniejsze odseparowanie korzeni wykonuje się je wiertłem różyczkowym przez dno komory. W zębach trzonowych dolnych oddziela się korzeń bliższy od dalszego, natomiast w zębach trzonowych górnych policzkowy od podniebiennych, a następnie policzkowy bliższy od dalszego, następnie usuwamy je za pomocą specjalnych kleszczy i dźwigni.

 

Powikłania po zabiegu usuwania zębów

Jak przy każdym zabiegu chirurgicznym trzeba mieć na uwadze możliwość występowania powikłań najczęściej są one związane z budową anatomiczną zębów jak i wyrostków zębodołowych, a także szczęki i żuchwy. Nasi pacjenci są zawsze informowani o ryzyku ich wystąpienia. Nasi lekarze zawsze dokładnie tłumaczą jakie jest ryzyko, a także są gotowi na odpowiedzi na wszystkie pytania. Powikłania możemy podzielić na miejscowe i ogólne.

Do powikłań ogólnych po usunięciu zębów należą:

  • omdlenia, zapaści,
  • atak dusznicy bolesnej,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • atak astmy,
  • atak padaczki.

Nasz personel jest przeszkolony, aby w przypadku wystąpienia powikłania ogólnego od razu odpowiednio zareagować i pomóc pacjentowi.

Do powikłań miejscowych należą:

  • zranienia tkanek miękkich,
  • obrażenia zębów,
  • złamanie kości,
  • zwichnięcie żuchwy,
  • wtłoczenie korzenia zęba,
  • powstanie połączenia ustno-zatokowego,
  • ból poekstrakcyjny,
  • szczękościsk,
  • pusty zębodół,
  • krwawienia.

Dzięki wysokim kwalifikacjom naszych lekarzy nawet w przypadku pojawienia się powikłań, pacjent nie musi się martwić ponieważ nigdy nie pozostanie bez fachowej pomocy.

Zalecenia po zabiegowe

Po założeniu jałowego opatrunku, zaleca się pacjentowi zagryzanie go przez około 20 minut, następnie może on zostać usunięty przez pacjenta. Przez 2 godziny po zabiegu zaleca się powstrzymanie się od spożywania pokarmów i picia napojów, przez 24 godziny nie poleca się palenia papierosów i spożywania alkoholu . W 24 godziny po zabiegu nie zaleca się  płukania ust oraz picia przez słomkę, aby powstający w ranie po ekstrakcyjnej skrzep nie został usunięty. Po 2-3 godzinach od zabiegu zaleca się zimne okłady oraz unikanie gorących potraw przez 24 godziny po zabiegu. Przez 48 godzin po zabiegu zaleca się unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. W przypadku gdy zostały założone szwy zaleca się umówienie wizyty po 7 do 10 dni w celu ich usunięcia.

Ekstrakcje zębów jednokorzeniowych jak i wielokorzeniowych są jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. W naszym gabinecie dokładamy wszelkich starań, aby zabieg odbył się całkowicie bezboleśnie i bezstresowo dla pacjenta.