Stomatologia zachowawcza zwana również stomatologią odtwórczą jest to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką próchnicy zębów, wczesnym wykrywaniem zmian próchnicowych, leczeniem powstałych ubytków oraz odbudową uszkodzonych zębów. Nieodłączną częścią tej dziedziny stomatologii jest profilaktyka. W naszym gabinecie wykonujemy szereg zabiegów profilaktycznych takich jak: fluoryzacja, lakowanie bruzd, usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie oraz polerowanie powierzchni zębów. Dbamy również o odpowiednia edukację pacjenta w zakresie indywidualnego zapobiegania choroby próchnicowej takich jak: zmiana nawyków dietetycznych oraz prawidłowe sposoby oczyszczania uzębienia.

Każdą wizytę w zakresie stomatologii zachowawczej zaczynamy od obszernego wywiadu, następnie po dokładnym badaniu całej jamy ustnej przedstawiamy każdemu pacjentowi indywidualny plan leczenia. Naszym celem jest przywrócenie prawidłowej funkcji żucia a także zapewnienie estetycznego wyglądu.

Cennik usług z zakresu stomatologii zachowawczej

Badanie lekarskie (przegląd stomatologiczny) 100 zł
Porada lekarska (plan leczenia, wypisanie recepty, zaświadczenia) 100 zł
 Znieczulenie 50 zł
 + kolejne znieczulenie 20 zł
 Leczenie nadwrażliwości zębiny (Fluor Protector) – 1 ząb 50 zł
Leczenie nadwrażliwości zębiny (Fluor Protector) – 1 łuk 100 zł
Leczenie chorób przyzębia (płukanie kieszonki, opatrunek z Metronidazolu) 100 zł
Opatrunek leczniczy (fleczer, tlenek cynku) 150 zł
Wypełnienie ubytku mat. światłoutwardzalnym
 – małe 250 zł
 – średnie 300 zł
 – duże 350 zł
Odbudowa korony zęba na sztyfcie, np. włókno szklane 200 zł + odbudowa
Szynowanie zębów z użyciem kompozytu typu Fiber-Splint 400 – 800 zł
RTG punktowe, cyfrowe (wysyłamy przez e-mail) 50 zł

Czym jeszcze zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Oprócz profilaktyki stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem już powstałych ubytków próchnicowych zarówno u dzieci jaki i dorosłych. Leczenie zachowawcze możemy podzielić na leczenie nieinwazyjne i inwazyjne. Leczenie nieinwazyjne możliwe jest w przypadku wcześnie wykrytych zmian początkowych ograniczonych do szkliwa. Dzięki eliminacji bakterii przez dokładne oczyszczenie powierzchni zębów z płytki nazębnej oraz dostarczenie odpowiedniej dawki fluoru możliwe jest zatrzymanie progresji zmiany próchnicowej i remineralizacja powierzchni szkliwa. Dlatego niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Leczenie ubytków

Leczenie inwazyjne zwane operacyjnym zarówno u dzieci (leczenie zębów mlecznych jest tak samo istotne jak leczenie zębów stałych) jak i u dorosłych polega na usunięciu chorych tkanek oraz zastąpienie ich materiałem wypełniającym. Ma to na celu zatrzymanie procesu próchnicowego, przywrócenie utraconej funkcji i estetyki zębów oraz zachowanie zdrowej i żywej miazgi. W naszym gabinecie w myśl koncepcji profesjonalnej opieki stomatologicznej stosujemy się do zasady „minimalnej interwencyjnej stomatologii” – usuwając próchnicowo zmienione tkanki staramy się zachować jak najwięcej zdrowego zęba, dbając przy tym o komfort pacjenta i bezbolesność zabiegu. Leczenie zachowawcze rozpoczynamy od otwarcia ubytku, a następnie usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek, wykonujemy to z dużą starannością. Po dokładnym opracowaniu ubytku wypełniamy ząb wysokiej jakości materiałem kompozytowym, który oprócz bardzo dobrej szczelności zapobiegającej powstawaniu próchnicy wtórnej zapewnia doskonałą estetykę.

Nasze materiały charakteryzują się również wysoką trwałością zapewniając długotrwałą żywotność wypełnień. Stomatologia zachowawcza zajmuje się również estetyczną odbudową zębów zarówno w odcinku przednim jak i bocznym zapewniając rekonstrukcję tkanek zęba utraconych nie tylko w wyniku próchnicy ale również erozji, abrazji, urazów oraz nieprawidłowości rozwojowych i przebarwień. Dzięki używaniu wysokiej klasy nowoczesnych materiałów wypełnienia opracowujemy na tej samej wizycie dostosowując wypełnienie idealnie do warunków zgryzowych pacjenta, wypełnienie od początku spełnia swoje funkcję.

Leczenie dwuetapowe próchnicy

W przypadku występowania głębokiej próchnicy gdy istnieje ryzyko uszkodzenia miazgi stosujemy leczenie dwuetapowe. Podczas pierwszej wizyty usuwamy miękką nerkotyczną zębinę, a także zewnętrzna warstwę zainfekowanej i zdemineralizowanej zębiny, następnie ubytek wypełniamy materiałem czasowym, który stymuluje miazgę do wytwarzania warstwy zębiny ochronnej (zębiny sklerotycznej i trzeciorzędowej). Podczas drugiej wizyty, która następuje po czasie od 1 do 6 miesięcy usuwamy całkowicie próchnicę i wypełniamy ostatecznie ubytek.

Leczenie zachowawcze w gabinecie Specjal Dent w Krakowie

Leczenie zachowawcze jest niezbędne do zachowania zdrowia jamy ustnej i pięknego uśmiechu. Wykrycie próchnicy w początkowym stadium zapewnia pełny sukces w leczeniu, prawidłowa profilaktyka zabezpiecza zęba przed chorobą próchnicową, natomiast wczesne leczenie ubytków próchnicowych chroni miazgę zębów. Serdecznie zapraszamy już dziś do kontaktu i umówienia wizyty w naszym gabinecie.