Profilaktyka stomatologiczna ma ogromne znaczenie. Jej głównym celem zarówno u dzieci jaki i dorosłych jest: w pierwszej fazie (profilaktyka pierwotna) zapobieganie powstawania próchnicy zębów oraz chorób dziąseł, w drugiej fazie (profilaktyka wtórna) wykrycie wczesnych stadiów i ograniczenie progresji choroby, a także nie dopuszczenie do powstawania nowych ubytków próchnicowych. Próchnica zębów jest chorobą wieloprzyczynową, jej rozwój uwarunkowany jest czterema głównymi czynnikami: dieta bogata w węglowodany, obecność drobnoustrojów, podatność powierzchni zębów oraz odpowiednio długi czas, w którym współwystępują trzy powyższe czynniki. Zapobieganie musi uwzględnić te czynniki, dlatego zmierza w kierunku: zmiany szkodliwych nawyków dietetycznych, redukcji ilości drobnoustrojów, a także zwiększenie odporności powierzchni zębów.

W naszym gabinecie priorytetem jest zarówno profilaktyka stomatologiczna dorosłych jak i dzieci. W celu zachowania zdrowego uśmiechu niezbędne są zabiegi profilaktyczne wykonywane profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym.

Nasz gabinet oferuje Państwu zestaw higienizacyjny w skład którego wchodzą następujące zabiegi:

  • skaling czyli usunięcia kamienia nazębnego. Jest to zabieg niezbędny do zachowania zdrowych dziąseł i zębów, ponieważ kamień nazębny jest rezerwuarem bakterii, które mogą powodować zarówno stan zapalny dziąseł jak i ubytki próchnicowe. Usunięcie kamienia nazębnego ze względu na jego budowę jest możliwe tylko w gabinecie stomatologicznym, w tym celu używamy nowoczesnych skalerów, które pozwalają na dokładne i bezbolesne oczyszczenie zębów ze złogów nazębnych.
  • piaskowanie – czyli zabieg profilaktyczny pozwalający nam na usunięcie osadów z powierzchni zębów spowodowanych naszą dietą i trybem życia. Wykonuję się go za pomocą specjalnej piaskarki, która w sposób skuteczny usuwa nie estetyczne przebarwienia zębów, nie niszcząc przy tym powierzchni szkliwa.
  • polerowanie jest to zabieg pozwalający na dokładne wygładzenie powierzchnie zębów za pomocą specjalnych szczoteczek, gumeczek profilaktycznych i past polerskich. Zapewnia idealna gładkość zębów, oraz zapobiega kumulacji płytki nazębnej, bakterii, nalotów oraz osadów.
  • fluoryzacja kontaktowa – zabieg polega na stosowaniu pianki ze skuteczną dawką fluoru, która wzmacnia szkliwo i zapobiega powstawaniu ubytków próchnicowych.

Cennik zabiegów higienizacji jamy ustnej

Scaling – usunięcie kamienia nazębnego (oba łuki) 200 – 250 zł
Piaskowanie – perfekcyjne usunięcie osadu nazębnego (oba łuki) 200 zł
Lakierowanie – całość (Fluor Protector) 150 zł
Fluoryzacja kontaktowa (żel/pianka) 100 zł
Zabezpieczenie bruzd lakiem szczelinowym – Lakowanie standardowe (1 ząb) 100 zł
Zabezpieczenie bruzd lakiem szczelinowym – Lakowanie poszerzone (1 ząb) 150 zł
Kompletna higienizacja jamy ustnej (usunięcie kamienia nazębnego + piaskowanie + polerowanie +  fluoryzacja) 350 zł

Zabiegi profilaktyczne dla dzieci i dorosłych

W naszym gabinecie wykonujemy, również szereg innych zabiegów profilaktycznych. Zaczynając od edukacji pacjenta, staramy się odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania dotyczące profilaktyki dzieci jak i dorosłych. Informuje pacjenta czym jest próchnica, dajemy wskazówki dotyczące odpowiedniej diety, która pomaga w jej zapobieganiu. Prezentujemy prawidłowy sposób wykonywania zabiegów profilaktycznych w domu takich jak odpowiednia technika szczotkowania zębów oraz oczyszczania przestrzeni między zębowych. Wykonujemy również zabiegi z zakresu profilaktyki fluorkowej, ponieważ jest to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego zdrowia zębów. Mechanizm profilaktyczny fluoru jest wielokierunkowy: wzmacnia szkliwo, chroniąc jej przed atakiem bakterii, remineralizuje szkliwo czyli w przypadku niewielkich uszkodzeń pomaga je odbudować oraz hamuje rozwój bakterii próchnicotwórczych. Fluoryzacja jest jednym ze skuteczniejszych sposobów profilaktyki. W naszym gabinecie używamy wysokiej jakości żeli, pianek oraz lakierów z fluorem, które skutecznie chronią zęby przed próchnicą.

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci w centrum Krakowa

W naszym gabinecie wiemy jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna u dzieci. Zapobieganie próchnicy zębów u najmłodszych powinno rozpocząć się już w okresie ciąży. Obejmuje ona edukacje oraz opiekę stomatologiczną przyszłej mamy, bardzo ważne jest zmniejszenie ilości bakterii próchnico twórczych przed porodem, aby opóźnić kolonizacje jamy ustnej dziecka. Działania profilaktyczne powinny obejmować: fluoryzację, kontrolę czynnika bakteryjnego( przez stosownie odpowiednich płukanek, regularne oczyszczanie zębów, eliminacje aktywnych ognisk próchnicy), profesjonalne usunięcie złogów nazębnych (skaling) oraz udzielenie rad dotyczących prawidłowej diety.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Specjal Dent Markowicz-Deja sp. jawna
Dunajewskiego 5
31-133 Kraków

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się do 6 miesięcy od pojawienia się pierwszych zębów, podczas niej instruujemy rodziców w jaki sposób prawidłowo wykonywać zabiegi higienizacyjne u dzieci a także informujemy czym jest choroba próchnicowa i w jaki sposób możemy jej zapobiegać od wczesnego dzieciństwa. Od najmłodszych lat powinno się wdrożyć profilaktykę fluorkową w tym celu w gabinecie używamy specjalnych żeli lub lakierów fluorków, które w zależności od ryzyka próchnicy powinny być używane od 2 do 4 razy w roku. U starszych dzieci po pojawieniu się zębów stałych oprócz fluoryzacji wykonuje się zabieg lakowania bruzd. Jest to zabieg polegający na zamknięciu zagłębień anatomicznych bruzd i dołków na powierzchniach żujących zębów trzonowych za pomocą laku szczelinowego w celu ograniczenia dostępu bakterii jaki i zalegania resztek pokarmowych.

Profilaktyka Stomatologiczna u dzieci Kraków

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Niezwykle ważną częścią profilaktyki stomatologicznej u dzieciregularne wizyty kontrolne. Umożliwiają one wykrywanie próchnicy we wczesnym stadium dzięki czemu mamy możliwość jej zahamowania. W przypadku zmian pierwotnych ograniczonych do szkliwa możemy zatrzymać ich rozwój przez odpowiednie oczyszczenie powierzchni oraz aplikacje preparatów fluorkowych. Kolejnym powodem dlaczego profilaktyka stomatologiczna i regularne wizyty kontrolne u dzieci są niezwykle ważne jest budowa zębów mlecznych. Proces próchniczy zachodzi w nich znacznie szybciej, często nie dając objawów w początkowych stadiach dlatego łatwo je przeoczyć. Bardzo ważne jest zachowanie zdrowych zębów mlecznych, gdyż umożliwia to prawidłowy wzrost i rozwój zębów stałych. Zęby stałe powinny zostać objęte profilaktyką od momentu pojawienia się w jamie ustnej. W zębach stałych z nie zakończonym rozwojem podobnie jak w zębach mlecznych proces próchniczy zachodzi szybciej, ma ostry przebieg.

Zapraszamy na wizyty kontrolne i zabiegi profilaktyki stomatologicznej w Specjal Dent w Krakowie

W myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć serdecznie zapraszamy Państwa do naszego gabinetu na regularne wizyty kontrolne oraz szereg zabiegów profilaktycznych. Profesjonalne ich wykonanie przez naszych lekarzy zapewni Państwu zdrowe zęby i przyzębie od najmłodszych lat. Zdrowe uzębienie i przyzębie jest najważniejszym czynnikiem warunkującym żucie , dlatego warto o nie dbać przez całe życie.