Leczenie endodontyczne, potocznie nazywane jako leczenie kanałowe, często jest ostatnią szansą na uratowanie chorego zęba przed jego usunięciem. Dobrze wykonane leczenie kanałowe prowadzone przez lekarza endodontę oraz szczelna odbudowa umożliwia zachowanie zęba w jamie ustnej na wiele lat.

Jest ono konieczne, gdy dochodzi do powstania chorób miazgi zęba – żywa, unaczyniona i unerwiona tkanka wypełniająca wnętrze zęba (komorę i kanały). Zmieniona chorobowo miazga musi zostać całkowicie usunięta zarówno z komory, jak i kanałów zęba, które następnie należy dokładnie oczyścić z zastosowaniem specjalnych narzędzi i antybakteryjnych płynów płuczących. Leczenie kończy wypełnienie systemu kanałów za pomocą termicznie uplastycznionych materiałów uszczelniających oraz odbudowa zęba. Niewielkie uszkodzenia zęba można odbudować kompozytem. Rozległe ubytki wymagają odbudowy protetycznej.

Wskazania do leczenia kanałowego:

  • nieodwracalne zapalenie miazgi zęba
  • martwica miazgi
  • zapalne zmiany okołowierzchołkowe widoczne na zdjęciu RTG

Wyżej wymienione przyczyny są najczęściej powikłaniami nieleczonej próchnicy i bakterii bytujących w ubytku próchnicowym, które infekują miazgę, a następnie tkanki okołowierzchołkowe.
W takiej sytuacji ząb może bardzo boleć, reagować podczas zmiany temperatury czy nagryzania pokarmu. Zdarzają się jednak przypadki przewlekłego zapalenia miazgi, które nie dają żadnych objawów.

Ponowne leczenie kanałowe, tzw. reendo wykonywane jest przez endodontę w przypadku:

  • niedopełnionych kanałów
  • widocznych zmian przy wierzchołku korzenia (na zdjęciu RTG),
  • bólu leczonego wcześniej zęba.

Cennik leczenia endodontycznego w gabinecie Specjal Dent w Krakowie

Pierwszorazowe leczenie endodontyczne:
Leczenie i ostateczne wypełnienie kanałów (wg ilości) 1/2/3/4 *
*Całkowita cena leczenia kanałowego w przypadku braku powikłań. W przypadkach konieczności kilkukrotnej zmiany opatrunku w kanale cena może ulec zmianie o kwotę stosowną do ilości wymienianych opatrunków.
450/700/
900/1000  zł
Odbudowa zęba przed leczeniem kanałowym 200 zł
Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym 200 – 250 zł
Trepanacja zęba z dewitalizacją 100 zł
Opatrunek 120 zł
Powtórne leczenie endodontyczne:
Ponowne udrożnienie kanałów wraz z ostatecznym wypełnieniem (wg ilości) 1/2/3/4 cena zależna od stopnia trudności,  + 200 zł dodatkowo do ceny standardowego leczenia kanałowego

Przebieg leczenia kanałowego

Przed rozpoczęciem leczenia dentysta musi mieć wgląd w anatomię zęba oraz tkanek otaczających. W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową.

Na ich podstawie następuje kwalifikacja do leczenia. Leczenie skomplikowanych przypadków np. niestandardowa anatomia systemu kanałowego, zacementowane wkłady w kanałach czy perforacje korzeni, powinno być przeprowadzone pod mikroskopem.

Gdy ząb nadaje się do leczenia kanałowego, lekarz przystępuje do znieczulenia miejscowego.

Następnie, przy pomocy narzędzi usuwa wszelkie zmiany próchnicze, dostaje się do komory i kanałów korzeniowych zęba, usuwa miazgę i dokładnie oczyszcza wnętrze zęba. W trakcie opracowywania kanały są płukane preparatem dezynfekującym. Poszerzone i zdezynfekowane kanały są uszczelniane i wypełniane, aby uniemożliwić bakteriom ponowne przedostanie się do tkanek okołowierzchołkowych. Po wypełnieniu kanałów dentysta wykonuje kontrolne zdjęcie RTG.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, np. cyfrowego RTG, instrumentów maszynowych, ultradźwięków, endometru, koferdamu czy systemu termicznego wypełniania kanałów, całe leczenie może się odbyć już podczas jednej wizyty. Długość takiej wizyty uzależniona jest od stanu zęba, a także liczby kanałów.

W przypadku znacznego zniszczenia korony zęba wymagającej odbudowy przed rozpoczęciem leczenia kanałowego i rozległego stanu zapalnego, mogą być konieczne 2 lub 3 wizyty, często z zastosowaniem miejscowych leków przeciwzapalnych lub ogólnej antybiotykoterapii.

Koszt leczenia zależy od liczby kanałów korzeniowych, liczby wizyt oraz metody odbudowy. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem. Oferujemy atrakcyjne i konkurencyjne ceny w tej części Krakowa.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem rejestracji telefonicznej. Sprawdź również inne usługi z zakresu, np. stomatologii zachowawczej i profilaktyki.