Zdrowy, piękny i śnieżnobiały uśmiech to najlepsza wizytówka każdego człowieka. Jednak każdego dnia nasze zęby narażone są na kontakt z substancjami, które przebarwiają je i pozbawiają blasku. Skuteczność wybielania zębów zależy przede wszystkim od przyczyny przebarwienia, a w mniejszym stopniu od stosowanego środka wybielającego – dlatego też konsultacja z lekarzem dentystą przed wykonaniem zabiegu wybielania jest bardzo ważna.

W stomatologii wyróżniamy:

  • przebarwienia endogenne – związane np. z urazami zębów, próchnicą, zastosowanymi materiałami do wypełniania zębów (takimi jak amalgamat), niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, przedawkowaniem niektórych antybiotyków czy też z nadmiernym spożyciem fluoru w okresie rozwoju zawiązków zębów,
  • przebarwienia egzogenne – związane z działaniem czynników pochodzenia zewnętrznego takich jak barwniki z pożywienia, palenie papierosów oraz spożywanie dużej ilości kawy, herbaty lub czerwonego wina.

Przygotowanie zębów do wybielania

Bardzo ważną czynnością przed zabiegiem wybielania zębów jest wykonanie dokładnego przeglądu stomatologicznego przez wykwalifikowanego lekarza dentystę. Stomatolog oceni wówczas, czy zęby pacjenta są w dobrym stanie i czy można bez obaw przystąpić do zabiegu. Zęby powinny być zdrowe, czyli pozbawione zmian próchnicowych z całkowicie szczelnymi wypełnieniami. W przypadku obecności złogów kamienia nazębnego oraz osadu konieczne będzie wykonanie higienizacji w pierwszej kolejności.

Na zabieg higienizacji składa się:

  • skaling, czyli profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego przy użyciu skalera ultradźwiękowego, piaskowanie, czyli usuwanie osadów przy pomocy specjalnego proszku umieszczonego w piaskarce i
  • uwalnianego z niej pod dużym ciśnieniem,
  • polerowanie.

Cennik usług wybielania zębów w naszym gabinecie w Krakowie

Wybielanie zębów metodą nakładkową (jeden łuk zębowy) 400 zł
Wybielanie zębów metodą nakładkową (oba łuki zębowe) 750 zł
Wybielanie pojedynczego zęba materiałem Opalescence ENDO (pierwsza wizyta) 100 zł
*kolejne wizyty wybielania pojedynczego zęba 90 zł, 80 zł, 70 zł
Higienizacja przed wybielaniem 200 zł

Wybielanie metodą nakładkową Kraków

W naszym gabinecie oferujemy Państwu wybielanie zębów metodą nakładkową. Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog pobiera wycisk na łyżkach, na podstawie którego wykonywane są później indywidualne przezroczyste nakładki. Pacjent na kolejnej wizycie w gabinecie otrzymuje komplet nakładek wraz ze strzykawkami zawierającymi środek wybielający. Stomatolog dobiera stężenie preparatu indywidualnie na podstawie rozmowy przeprowadzonej z pacjentem i przekazuje dokładne wskazówki jak należy wykonywać całą procedurę.

Zalety wybielania nakładkowego

Wybielanie nakładkowe jest bardzo skuteczną metodą a jej podstawową zaletą jest możliwość wybielania w dogodnym dla pacjenta czasie, w zaciszu własnego domu. Warto również wspomnieć, że zęby wybielane tym sposobem są mniej narażone na późniejszą nadwrażliwość a efekt całkowity nie ustępuje metodzie, gdzie stosowane są środki o wyższym stężeniu. Zęby będą równie białe, bez towarzyszącego pacjentom dyskomfortu np. przy spożywaniu zimnych płynów.

Procedura wybielania nakładkowego krok po kroku

  1. Początkowo pacjent powinien dokładnie wyszczotkować i wynitkować zęby.
  2. Żel wybielający aplikuje się do wewnątrz nakładki, tylko na powierzchnię wargową i policzkową zębów. Pasek żelu powinien być wyciśnięty jednym ciągłym ruchem na całej długości łuku zębowego, mniej więcej w połowie wysokości nakładki.
  3. Na jedną aplikację powinna być zużyta około 1/3 zawartości strzykawki.
  4. Nakładkę wraz z żelem należy umieścić ciasno na zębach i docisnąć tak, aby preparat rozpłynął się na całej powierzchni zębów. W przypadku dostania się żelu na błonę śluzową dziąseł konieczne jest usunięcie go za pomocą szczoteczki. Dokładny czas noszenia nakładek zależy od zastosowanego środka i wynosi zazwyczaj od 4 do 10 godzin. Pacjent powinien wykonywać zabieg powoli, stopniowo zwiększając czas noszenia nakładek.
  5. Po całej procedurze nakładki są przez pacjenta samodzielnie wyciągane, a nadmiar żelu z jamy ustnej powinien być usunięty miękką szczoteczką. Nakładki po każdym użyciu należy dokładnie wypłukać, umyć i w takim stanie przechowywać w suchym pojemniku.

Efekty wybielania nakładkowego

Wybielanie przy użyciu nakładek powinno trwać maksymalnie 14 dni. Efekt rozjaśnienia zębów widoczny jest zazwyczaj już po pierwszej aplikacji żelu, ale na końcowy efekt należy zaczekać do końca całego cyklu. U każdego pacjenta efekt będzie inny, ponieważ zależy to od budowy szkliwa i rodzaju przebarwień.

Co jeść po wybielaniu zębów aby utrzymać długotrwały efekt?

Bardzo ważne jest zachowywanie nienagannej higieny jamy ustnej aby cieszyć się jak najlepszymi efektami całej procedury. Pacjenci powinni również przestrzegać tzw. „białej diety”, czyli unikać wszelkich produktów spożywczych barwiących takich jak:

  • kawa
  • herbata
  • czerwone wino
  • barwiące warzywa i owoce, takie jak buraki, marchew czy jagody
  • napoje gazowane takie jak cola.

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

W metodzie nakładkowej stężenie środka wybielającego jest niższe niż w przypadku innych metod, dlatego też stosowanie jej jest bezpieczniejsze dla szkliwa. Zęby rozjaśniane są stopniowo, bez pośpiechu i są w stanie lepiej przystosować się do działającego czynnika zewnętrznego.

Czy wybielanie rozjaśni także wypełnienia kompozytowe?

Środek wybielający nie będzie działał na obecne w jamie ustnej wypełnienia kompozytowe. Dlatego też należy mieć na uwadze, że w przypadku zębów przednich z wypełnieniami po zakończonej procedurze najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić je na takie, które nie będą odznaczać się od reszty zębów. Powinno to nastąpić jednak nie wcześniej niż po 2 tygodniach od wybielania, ponieważ przed upływem tego czasu może nastąpić spadek siły wiązania wypełnień kompozytowych do tkanek zębów. Dodatkowo w dalszym ciągu następuje proces wybielania i dopiero po 14 dniach możemy stwierdzić ustabilizowanie się barwy zębów.

Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?

Tak, przeciwwskazaniem do wybielania jest:

  • młody wiek (poniżej 16 roku życia)
  • nałogowe palenie papierosów
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • choroby dziąseł i przyzębia
  • obecność aktywnych ubytków próchnicowych lub nieszczelnych wypełnień
  • bardzo mocna nadwrażliwość zębów
  • obnażenie szyjek i korzeni zębów
  • alergia na składniki środka wybielającego

Wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym

Zdarza się, że zęby leczone endodontycznie stają się ciemniejsze od reszty zębów – szczególny problem stanowią martwe zęby w odcinku przednim, które są widoczne podczas uśmiechu czy mówienia. W naszym gabinecie oferujemy wybielanie zębów po leczeniu kanałowym profesjonalnym środkiem o wysokim stężeniu, który aplikowany jest bezpośrednio do wnętrza korony zęba. Aplikacja środka odbywa się tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologicznym pod kontrolą lekarza stomatologa. Po kilku dniach na kolejnej wizycie należy sprawdzić efekt. Jeśli dostateczne wybielenie nie zostało osiągnięte, zabieg należy powtórzyć. Zwykle satysfakcjonujący wynik osiągany jest w ciągu trzech wizyt.

Wszystkich zainteresowanych wybielaniem zębów zachęcamy do odwiedzenia naszego gabinetu przy ul. Dunajewskiego 5 w samym centrum Krakowa.