Pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia dziecka. To właśnie pierwsze – odpowiednio wczesne i zaplanowane spotkanie, jest kluczowe dla przyszłego zdrowia jamy ustnej malucha. Podczas takiej wizyty lekarz wykonuje krótkie badanie stomatologiczne, ocenia stan zębów oraz wędzidełek warg i języka. Większość czasu poświęcamy na rozmowę, wyjaśniamy co zrobić, by próchnica w ogóle się nie pojawiła. Mówimy o diecie – karmieniu, rozszerzaniu diety, zakazanych produktach i czyhających spożywczych pułapkach, a także o higienie – odpowiednich szczotkach, pastach, akcesoriach i sposobach, by Twoje dziecko pokochało lub przynajmniej zaakceptowało konieczność dbania o zęby. Odpowiadamy na wszystkie pytania rodziców. Ustalamy harmonogram wizyt, w zależności od ryzyka próchnicy u Twojego dziecka, spotkamy się ponownie w okresie 3-6 miesięcy. Aby maksymalnie wykorzystać czas wizyty, proponujemy, by na wizytę rodzice przyszli razem, wówczas jeden rodzic zajmuje się dzieckiem, podczas gdy druga osoba może spokojnie porozmawiać z lekarzem.

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna to spotkanie w przyjaznej atmosferze, mające na celu zapoznanie się dziecka z lekarzem oraz nowym nieznanym miejscem – gabinetem stomatologicznym. Dzieci w wieku 2.5 – 3 lat są już w odpowiednim wieku, by zainteresować się i zaznajomić ze sprzętem używanym przez dentystę. Podczas adaptacji opowiemy i pokażemy Twojemu dziecku słonika połykającego ślinę, prysznic dla zęba, magiczną kolorową lampę, turboszczoteczkę i wiele innych niesamowitych przedmiotów. To jest bardzo ważna wizyta, ponieważ dzieci boją się przede wszystkim nieznanego. Szansa na bezstresowe leczenie wzrasta u malucha, który zapoznał się z wszelkimi akcesoriami używanymi przez stomatologa. Podczas adaptacji zazwyczaj wykonujemy też badanie stomatologiczne i ewentualną fluoryzację oraz rozmawiamy z dzieckiem i rodzicem jak dbać o zdrowy uśmiech.

Leczenie mleczaków

Czasem zdarza się, że pomimo wysiłków rodziców, pojawia się próchnica zębów mlecznych i konieczne jest rozpoczęcie leczenia. Jeżeli Twoje dziecko zna już gabinet, będzie gotowe na spotkanie z wiertełkiem – pogromcą robali. Zależnie od wieku i stopnia współpracy dziecka, używamy narzędzi rotacyjnych (wierteł), ewentualnie ręcznych (metoda ART). Czasem konieczne jest przeprowadzenie leczenia w etapach. Jeśli ubytek będzie głęboki, stomatolog zaproponuje znieczulenie, które wykonujemy najpierw żelem znieczulającym, a następnie igłą. Samo znieczulenie żelem nie powoduje zniesienia dolegliwości przy opracowaniu zaawansowanej próchnicy. Spróbujemy też znaleźć przyczynę wystąpienia próchnicy u Twojego dziecka, ustalimy co należy poprawić i w jaki sposób tego dokonać, a także opracujemy plan wizyt, jeśli okaże się, że leczenia wymaga większa liczba zębów.

Dlaczego wizyty kontrolne dzieci u dentysty są tak częste?

Z dziećmi spotykamy się w gabinecie co 3 – 6 miesięcy, zależnie od stopnia ryzyka pojawienia się próchnicy. Zęby mleczne w porównaniu do zębów stałych, są słabiej zmineralizowanie, dlatego też o wiele szybciej się psują. Stąd konieczność częstszych kontroli, w celu wychwycenia ubytków w ich początkowym stadium. Wcześniej rozpoczęte działania, to zminimalizowany stres dla dziecka i rodzica oraz możliwość uniknięcia długiego, skomplikowanego i kosztownego leczenia. Ponad to u dziecka podczas kontroli można za każdym razem przeprowadzić coraz to bardziej zaawansowane procedury, przykładowo na pierwszej wizycie samo badanie, a przy kolejnych dołączamy polerowanie koron, lakierowanie, lakowanie, dzięki czemu, w sytuacji gdy pojawi się konieczność leczenia ubytku, dziecko nie będzie już zaskoczone pojawiającymi się odczuciami w jamie ustnej – chlapiącą wodą lub wibracjami.

Cennik usług z zakresu stomatologii dziecięcej

Wizyta adaptacyjna (ok. ½ h) / przegląd 100 zł
Wizyta adaptacyjna + fluoryzacja 120 zł
Wypełnienie ubytku w zębach mlecznych (KOLOROWE) 150 zł
Wypełnienie chemoutwardzalne w zębie mlecznym 150 zł
Wypełnienie kompozytowe w zębie mlecznym 200 zł
Zabezpieczenie bruzd lakiem szczelinowym – Lakowanie standardowe (1 ząb) 100 zł
Lakowanie poszerzone (1 ząb) 150 zł
Lakierowanie – całość (Fluor Protector) 150 zł
Lapisowanie (całość) 100 zł

Czy leczenie mleczaków jest konieczne?

Zaniechanie leczenia zębów mlecznych prowadzi do licznych poważnych następstw. Należą do nich między innymi:

  • ryzyko powstania wad wymowy oraz wad zgryzu,
  • ryzyko uszkodzenia zawiązków zębów stałych, zwiększone ryzyko próchnicy zębów stałych,
  • narażenie dziecka na ból,
  • defekt estetyczny,
  • przyjmowanie środków przeciwbólowych oraz antybiotyków.

Próchnica zębów ma wpływ na cały organizm, może prowadzić nawet do uszkodzenia serca lub sepsy.

Co mogę zrobić w domu przed pierwszą wizytą?

Porozmawiaj z dzieckiem, nie ukrywaj faktu planowanej wizyty. Wyjaśnij gdzie się wybierzecie, czym zajmuje się stomatolog, opowiedz jak wygląda gabinet. Zainteresuj dziecko, nie strasz, nie opowiadaj o swoich ewentualnych obawach i złych doświadczeniach. Unikaj słów: „nie będzie bolało”, „nie bój się”. Twój spokój i pozytywne nastawienie to najważniejsze, co możesz dać dziecku. Jeżeli cierpisz na dentofobię, poproś drugiego rodzica o rozmowę z dzieckiem.

Poćwicz z dzieckiem szerokie otwieranie ust i utrzymanie ich w tej pozycji przez kilka sekund, możesz głośno liczyć do 5. To bardzo ułatwi sprawne przeprowadzenie badania lub zabiegu.
Pobawcie się w dentystę – pozwól dziecku obejrzeć Twoje zęby, język. Zbadajcie razem misie lub lalki. Możecie skorzystać z zestawu ciastoliny „Pan dentysta” lub dostępnych w internecie kolorowanek.

Wprowadź do codziennej lektury książeczki z ulubionymi bohaterami u stomatologa, wielu dziecięcych idoli odbyło wizytę u dentysty – Kicia kocia, Świnka Peppa, Zuzia, Basia, Tupcio Chrupcio.
Możesz myć dziecku zęby szczoteczką elektryczną, wibracje i dźwięki są dobrym wprowadzeniem do leczenia w gabinecie.

Jak zaplanować wizytę dziecka u dentysty?

Umów Twoje dziecko na wizytę w odpowiedniej porze dnia, kiedy maluch nie jest śpiący lub zmęczony. Zadbaj o to, by nie był głodny ani spragniony. Zadecyduj z dzieckiem, z którym rodzicem wejdzie do gabinetu i staraj się już nie zmieniać opiekuna podczas wizyty. Zabierzcie ze sobą ukochanego misia lub inny przedmiot, który dodaje odwagi. Przybądźcie do gabinetu chwilkę wcześniej, tak by w spokoju zapoznać się z nowym miejscem. Jeżeli maluch ma nadwrażliwość słuchową, możecie przynieść z domu słuchawki i ulubione piosenki lub audiobook. Poza okresem pandemii, warto zaprosić dziecko do gabinetu w roli obserwatora, gdy samemu jest się pacjentem.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty z bólem. Niestety, wciąż często spotykamy się z sytuacją, że dziecko nie odbyło wizyt adaptacyjnych lub instruktażowych i na pierwszą wizytę przychodzi z bólem i zaawansowaną próchnicą. Leczenie w takich okolicznościach z pewnością będzie trudne dla każdej ze stron, ale postaramy się, by była jak najmniejszym stresem. Co można zrobić, by zwiększyć szansę na skuteczną wizytę? Jeszcze w domu opowiedz dziecku jak wygląda gabinet stomatologiczny, wyjaśnij jakich narzędzi użyje stomatolog, możesz skorzystać z tematycznych filmów/ bajek na youtubie. Nie używaj słów „nic nie będzie bolało”, lub „pani doktor chwilkę poboruje i będzie po wszystkim”, bo najprawdopodobniej zabieg w jakimś stopniu będzie nieprzyjemny. Powiedz raczej: „W Twoim ząbku zamieszkał król wszystkich robaków. On jest bardzo silny i mocno przykleił się do Twojego zęba. Pan/i/ doktor użyje małej szczoteczki żeby go stamtąd wypędzić, możesz odczuwać przez chwilę jak ten robal mocno kłuje zęba swoimi pazurkami.”. Zanim podasz ewentualne środki przeciwbólowe, spróbuj ustalić z dzieckiem, który ząb jest źródłem bólu. Określcie czy ząb boli samoistnie, czy przy jedzeniu (nacisku), czy reaguje na ciepłe, czy na zimne. Zabierzcie ze sobą ukochanego misia, ustalcie co przyjemnego zrobicie po wizycie.